• Praktyczne aspekty wdrażania Ustawy 2.0
                         Instytut PWN – wyspecjalizowana jednostka Wydawnictwa Naukowego PWN oraz Fundacja Rektorów Polskich – wiodący think-tank w obszarze szkolnictwa i badań naukow...
 • Akademia Raka Piersi 2018
  Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszam na XI konferencję z cyklu Akademia Raka Piersi, która odbędzie się 19.11....
 • Szkolenia dla kadry akademickiej
  Wydawnictwo naukowe PWN od 65 lat publikuje podręczniki oraz skrypty naukowe, ściśle współpracując z uczelniami. Wieloletnie ...
 • Trudne zachowania pacjentów. Metody i techniki postępowania
  Co raz częściej mówi się, o agresji ze strony pacjentów, z jaką spotykają się pracownicy służ...
 • Dermatologia Premium plus 2018
  Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji ogólnopolskiej konferencji Dermatologia ...

Niedoszacowana liczba zakażeń pneumokokowych?

 • 12 lipca 2018

Podczas debaty „Program szczepień ochronnych w Polsce: szanse i wyzwania”, zorganizowanej niedawno w siedzibie „Rzeczpospolitej” eksperci  przedstawili najnowsze dane dotyczące zachorowań wywołanych przez pneumokoki i zastanawiali się, czy wybór szczepionki, która od 2017 roku stosowana jest w szczepieniach populacyjnych, był najlepszą decyzją.

Jak podkreślili uczestnicy debaty, decyzja o refundacji szczepionki stosowanej w ramach kalendarza szczepień obowiązkowych powinna być oparta na najnowszych danych epidemiologicznych i uwzględniać długofalowe skutki zdrowotne.

Prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i kierownik Katedry i Kliniki Pediatrycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, wyjaśniła, że najgroźniejszą chorobą wywoływaną przez pneumokoki jest inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP), objawiająca się zakażeniem uogólnionym, czyli bakteriemią, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy – rzadziej – ciężkim zapaleniem płuc.

Tymczasem, jak podkreślili eksperci, trudno określić dokładną liczbę przypadków IChP w Polsce, bo brakuje szczegółowych badań wszystkich zakażeń.  Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) oraz GIS odnotowały w Polsce 1187 przypadków IChP, w tym 171 przypadków zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu oraz 809 przypadków sepsy.

W 2017 r. zmarło 32,6 proc. pacjentów z potwierdzoną IChP, czyli co trzecia osoba. Największą śmiertelność, na poziomie 39,7 proc., odnotowano u osób powyżej 65. roku życia.

Jak zwróciła uwagę dr hab. Anna Skoczyńska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków i kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN), do ośrodka wciąż trafia za mało próbek, a to oznacza, że liczba zakażeń pneumokokowych w Polsce jest niedoszacowana. Podkreśliła też, że bardzo ważne jest, by do KOROUN dotarło jak najwięcej próbek, najlepiej pobranych jeszcze przed rozpoczęciem leczenia antybiotykami.

Źródło: Rzeczpospolita. Więcej informacji: forumszczepień.esculap.com

Książki
Czasopisma