• Szkolenia dla kadry akademickiej
  Wydawnictwo naukowe PWN od 65 lat publikuje podręczniki oraz skrypty naukowe, ściśle współpracując z uczelniami. Wieloletnie ...
 • Akademia Raka Piersi 2018
  Szanowni Państwo, jesteśmy świadkami dynamicznych zmian w podejściu do leczenia wczesnego i rozsianego raka piersi w zakresie ...
 • Trudne zachowania pacjentów. Metody i techniki postępowania
  Co raz częściej mówi się, o agresji ze strony pacjentów, z jaką spotykają się pracownicy służ...
 • Dermatologia Premium plus 2018
  Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji ogólnopolskiej konferencji Dermatologia ...
 • Konstrukcje Budowlane 2018
  Praktyczna konferencja dla inżynierów budownictwa Czołowe spotkanie przeznaczone dla polskiej branży budowlanej Zapraszamy Państwa do ...

Królowa Sylwia nagradza studentki pielęgniarstwa

 • 20 kwietnia 2018

19 kwietnia w Pałacu Królewskim w Sztokholmie odbyło się uroczyste zakończenie konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii 2017. Podczas uroczystości Królowa Sylwia osobiście pogratulowała zwycięzcom nagrody.

Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii 2017  został przeprowadzony aż w czterech krajach. Podczas konkursu studenci pielęgniarstwa mieli za zadanie zaproponować rozwiązania usprawniające codzienną opiekę nad osobami starszymi, w tym również chorującymi na demencję.

Cztery rozwiązania wspierające opiekę

- Konkurs obfitował w szereg pomysłów, które miałyby usprawnić codzienną opiekę nad osobami starszymi i chorującym na demencję, poprawić jakość ich życia, jak również ułatwić pracę samym opiekunom – podkreśla Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover, organizator polskiej edycji Konkursu. - Spośród setek zgłoszeń, które wpłynęły do organizatorów w każdym z krajów, wyróżniono pomysły, które urzekły jury swoją prostotą i były odpowiedzią na potrzeby w opiece nad osobami starszymi. Każdy z nich w pewien sposób nawiązywał także do specyfiki oraz standardów opieki w poszczególnych krajach – dodaje.

- Przyglądając się pracom tegorocznych laureatek Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii można śmiało powiedzieć, że każdy z tych pomysłów wskazywał na dużą kreatywność, zaangażowanie w tematykę opieki nad osobami chorującymi na demencję, jak również ogromną świadomość wyzwań i potrzeb jakie się z nią wiążą – tłumaczy mgr Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, przedstawicielka jury polskiej edycji konkursu. - Z pewnością możliwość wdrożenia tych rozwiązań w życie byłaby niezwykłym ułatwieniem zarówno dla pielęgniarek i opiekunów, jak również samych pacjentów – dodaje.

Przywołać emocje

Tegoroczne zwycięskie pomysły opierały się zarówno na wykorzystaniu w opiece nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które mogą w znacznym stopniu pomóc pielęgniarkom w sprawowaniu opieki nad chorymi, jak i terapii przywołujących emocje i ułatwiających nawiązanie relacji z chorym. Jednym z technologicznych rozwiązań tegorocznego konkursu jest pomysł laureatki z Finlandii. Katri Sajama zaproponowała stworzenie dźwiękowego systemu wbudowanego w drzwi pokoi podopiecznych, który po naciśnięciu klamki, symulując głos znajomej pielęgniarki bądź członka rodziny podopiecznego, tłumaczyłby gdzie dana osoba się znajduje i uspakajał chorego. Jak zawraca uwagę laureatka osoby z demencją często czują się zagubione, nie wiedzą kim są ani gdzie przebywają, szukając pomocy próbują wyjść na zewnątrz, niestety najczęściej spotykają się z barierą zamkniętych drzwi, które mają je chronić. Tego typu rozwiązanie mogłoby uspokoić i wyciszyć pacjentów, sprawić, że słysząc znajomy głos, mogliby poczuć się bezpiecznie.

Innym technologicznym rozwiązaniem, mającym z kolei pomóc w organizacji opieki nad osobami starszymi jest pomysł laureatki z Niemiec – Berit Ehmann, która zaproponowała opracowanie systemu powiadomień, wspomagającego pracę opiekunów w domach opieki, który w jasny sposób sygnalizowałaby personelowi, jakiego rodzaju i jak pilnej pomocy potrzebuje podopieczny. Często pielęgniarki proszone o pomoc nie wiedzą czy dane wezwanie pacjenta związane jest z  zagrożeniem jego zdrowia i życia, czy może to prosta pomoc przy skorzystaniu z toalety, podaniu szklanki wody. Stąd, zdaniem laureatki, wdrożenie systemu, który sygnalizowałaby jakiej kategorii jest dana potrzeba pacjenta, pozwoliłoby na bardziej komfortową i jednocześnie efektywniejszą opiekę.

Pomysł, który został najwyżej oceniony w Polsce dotyka obszaru emocji i wspomnień osób chorych. Jest to pudełko „Niezapominajka”, służące do przechowywania przedmiotów związanych z przeszłością osób chorujących na demencję i pozwalające przywołać pacjentowi dawne wspomnienia.

Kolejna edycja już na jesieni

Już w październiku 2018 roku Swedish Care International, we współpracy z Fundacją Medicover otwiera rejestrację zgłoszeń do następnej edycji konkursu. W Polsce studenci pielęgniarstwa oraz studiów medycznych ze specjalizacją pielęgniarską będą mogli przesyłać swoje pomysły poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.queensilvianursingaward.pl, na której znaleźć można wszystkie szczegóły dotyczące konkursu.

Książki
Czasopisma