• Akademia Raka Piersi 2018
  Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszam na XI konferencję z cyklu Akademia Raka Piersi, która odbędzie się 19.11....
 • Szkolenia dla kadry akademickiej
  Wydawnictwo naukowe PWN od 65 lat publikuje podręczniki oraz skrypty naukowe, ściśle współpracując z uczelniami. Wieloletnie ...
 • Dermatologia Premium plus 2018
  Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji ogólnopolskiej konferencji Dermatologia ...
 • KONSTRUKCJE BUDOWLANE 2018
  Praktyczna konferencja dla inżynierów budownictwa Instytut PWN zapraszamy Państwa do udziału w V edycji ogólnopolskiej ...
 • Security PWNing Conference 2018
  Bezpieczeństwo IT jest trudnym, a jednocześnie fascynującym zagadnieniem. Nieustannie toczy się walka pomiędzy atakującymi i ...

Druga edycja kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”

 • 23 czerwca 2017

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą, niemal co 10. dorosły Polak nigdy nie sprawdzał poziomu cukru we krwi. Tymczasem na cukrzycę cierpi już niemal 3 mln z nas, i zdaniem ekspertów, skala będzie rosła. Rusza druga edycja kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”, której celem będzie uświadamianie społeczeństwu, jak ważna jest prewencja, wczesne rozpoznanie choroby oraz jej prawidłowe leczenie.

 

W ramach kampanii przeprowadzono badanie opinii społecznej, którego celem było sprawdzenie wiedzy Polaków na temat cukrzycy. Porównano następnie jego wyniki z pierwszym takim badaniem, z 2010 roku.

Co wiemy o chorobie

Z badań wynika, że stopniowo rośnie wiedza na temat wagi badań poziomu cukru we krwi – choć nadal liczba osób regularnie je wykonujących jest za mała – mniej więcej co 10 Polak nigdy nie przeprowadzał tego badania.

Wzrosła też wiedza na temat skutków cukrzycy oraz jej objawów. Większości z nas znane są takie pojęcia, jak śpiączka cukrzycowa czy stopa cukrzycowa. Wśród objawów najczęściej wymieniamy wysoki poziom stężenia cukru we krwi, uczucie senności w ciągu dnia a także zmęczenie i osłabienie. W 2010 roku na to pytanie nie umiał odpowiedzieć co czwarty ankietowany, obecnie tylko 4 proc. badanych.

Efektem badania będzie reedycja raportu „Społeczny obraz cukrzycy” który zostanie opublikowany pod koniec bieżącego roku.

Ścigamy się z cukrzycą

Co będzie się działo w ramach kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”? Oprócz wspomnianej reedycji raportu, odbędzie się Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy dla pracowników wybranych ministerstw. Na ich terenie zostaną także przeprowadzone bezpłatne badania poziomu cukru we krwi. Warto także zwrócić uwagę na działania w ramach Tour de Pologne – już po raz drugi w wyścigu weźmie udział Team Novo Nordisk – profesjonalna drużyna sportowa składająca się wyłącznie z osób chorych na cukrzycę. Odbędą się także obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Więcej informacji już wkrótce.

Źródło: Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą.

Książki
Czasopisma