Szanowni Państwo,
rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet – co szósta kobieta w Polsce zachoruje na ten nowotwór. W tym roku taką informację usłyszy ponad 18 000 pań… Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie jest warunkiem nie tylko przeżycia chorych na nowotwór piersi, ale także ograniczenia rozległości leczenia chirurgicznego i ubocznych skutków chemioterapii oraz radioterapii.
Dla poprawy wyników leczenia niezbędne jest działanie nie tylko onkologów oraz pacjentek i ich rodzin, ale także wszystkich pracowników opieki medycznej, z którymi chora ma kontakt. Oprócz współpracy z onkologami niezbędny jest ścisły kontakt pacjentki ze swoim lekarzem rodzinnym i pielęgniarką w miejscu zamieszkania, gdyż właśnie te osoby pacjentka zna najlepiej i darzy największym zaufaniem. To właśnie od swojego lekarza i pielęgniarki kobieta może dowiedzieć się o profilaktyce i wczesnym rozpoznaniu. To lekarz i pielęgniarka wskazują pacjentce, gdzie i do kogo ma się zgłosić w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia raka piersi, to oni udzielają pierwszych porad w trakcie leczenia
i wystąpienia powikłań. Wreszcie, to od swojego lekarza i pielęgniarki chora oczekuje wsparcia i pomocy po leczeniu, a następnie podczas długich lat kontroli.
Dlatego zespół lekarzy onkologów, przy czynnym wsparciu firmy AVON, organizacyjnej pomocy PZWL oraz pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, przygotował cykl dedykowanych spotkań, podczas których przedstawione zostaną problemy diagnostyki, leczenia i postępowania po leczeniu u chorych na raka piersi.
Zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w spotkaniach, a także współpracy
z nami - dla dobra leczonych kobiet.
prof. dr hab. med. Zbigniew I. Nowecki
Kierownik naukowy cyklu seminariów
Kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej
Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie