Ilu ciekawych, inspirujących prezentacji wysłuchałeś ostatnio na konferencjach, seminariach i konwersatoriach?
Odpowiedź na to pytanie jest kwestią subiektywną. Jeśli jednak przypomnisz sobie swoje własne konferencyjne doświadczenia i popytasz znajomych naukowców, może się okazać, że było ich całkiem niewiele. Owszem zdarzają się świetne wystąpienia i charyzmatyczni mówcy, jednak wciąż duża cześć prezentacji naukowych jest niedbale przygotowana, jeszcze gorzej wygłaszana i wręcz trudna do słuchania przez 20, nie mówiąc już o 45 minutach.
Czy musi tak być? Czy można inaczej opowiadać o nauce, o często niezwykle złożonych zagadnieniach, opracowywanych w laboratoriach, bibliotekach i na wykopaliskach?
A jeśli tak, jak to robić?
W trakcie szkolenia poznasz odpowiedzi na te pytania.
Wykonując praktyczne ćwiczenia, znajdziesz najbardziej użyteczne rozwiązania, do natychmiastowego zastosowania.
Otrzymasz liczne wskazówki, które mogą być punktem wyjścia przy wyborze i opracowaniu materiałów do prezentacji, układaniu ich w opowiadanie, przygotowaniu slajdów i rekwizytów (jeśli zdecydujesz się ich użyć), radzenia sobie z podchwytliwymi pytaniami i prezentacyjną tremą.
W trakcie szkolenia dowiesz się jak:
- krytycznie selekcjonować i przygotowywać materiały do prezentacji,
- planować strukturę dobrej prezentacji naukowej,
- przygotować i wygłosić prezentację, która zaciekawi i zainspiruje widzów od pierwszego do ostatniego zdania,
- pracować z głosem i ciałem podczas wystąpienia przed publicznością,
- radzić sobie ze złośliwymi pytaniami z widowni,
- zapanować nad konferencyjną tremą.
Program
Ćwiczenia w parach i indywidualne. Interaktywny wykład.

Ćwiczenia indywidualne przed widownią i na papierze, quizy, interaktywny wykład.
Ćwiczenia indywidualne, praca z oddechem i głosem. Interaktywny wykład.

Ćwiczenia indywidualne, w tym przed widownią. Interaktywny wykład.
Prowadzący
Szkolenie poprowadzi dr hab. Piotr Wasylczyk
Jest adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Visiting Lecturer na University College London. Studiował (najczęściej fizykę) w Warszawie, Uppsali i Amsterdamie, poza Uniwersytetem Warszawskim pracował również (najczęściej jako fizyk) w Oxfordzie i Florencji. Po wielu latach budowania laserów i wymyślania nowych metod pomiarów impulsów laserowych zajął się wytwarzaniem struktur o ciekawych własnościach optycznych za pomocą druku 3D w nanoskali oraz konstruowaniem mikrorobotów inspirowanych żywymi stworzeniami. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i finalistą polskiej edycji konkursu Fame Lab w 2016 roku.
Nie mogąc ścierpieć nudnych i niezrozumiałych wystąpień na konferencjach naukowych, zaczął nauczać sztuki prezentacji, najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, potem również na innych uczelniach, w kołach naukowych i firmach high-tech w Polsce i za granicą.
Miejsce i termin
Chłodna 51, Warszawa