Praktyczna konferencja
dla inżynierów budownictwa
Instytut PWN zaprasza Państwa do udziału w V edycji ogólnopolskiej konferencji o konstrukcjach budowlanych! Kontynuując formułę spotkań w najbardziej spektakularnych lokalizacjach w Polsce, na tegoroczne spotkanie wybraliśmy
MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU
Budynek Muzeum to wielopoziomowy obiekt, o skomplikowanym, zmiennym rzucie na poszczególnych kondygnacjach. Konstrukcja sięga 14 metrów pod ziemię i ma 40 m w najwyższym punkcie. Obiekt składa się z trzech podstawowych wyodrębnionych funkcyjnie części. Część podziemna została zaprojektowana w postaci wanny szczelnej przy zastosowaniu ścian szczelinowych, od poziomu płyty fundamentowej wznosi się konstrukcja żelbetowa wieży o pochyłych ścianach. Cała część nadziemna jest żelbetowa, oparta na słupach, tarczach i podciągach. Ponad 23 tysiące m2 powierzchni, 6 kondygnacji podziemnych oraz 8 naziemnych wymagały zastosowania ciekawych rozwiązań projektowych, technologicznych i materiałowych.
Podczas konferencji wykłady poprowadzą praktycy, odpowiedzialni za ostateczny kształt Muzeum: projektant konstrukcji inż. Paweł Gębka, architekt inż. Jacek Droszcz i kierownik budowy inż. Karol Kalinowski. Nie zabraknie wybitnych specjalistów i niekwestionowanych autorytetów, jak znani Państwu prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski, prof. dr hab. inż. Michał Knauff oraz mgr inż. Wiesław Bocheńczyk.
Po wystąpieniach tradycyjnie już, zapraszamy na wycieczkę po omawianym obiekcie wraz z architektem i konstruktorem budynku!
Program


W referacie przedstawiono ewolucję wybranych przepisów konstrukcyjnych w polskich wymaganiach normowych od roku 1932 r. do czasów współczesnych. Omówienie m.in. kształtowania haków, zakotwień na podporach, połączeń na zakład, spawania zbrojenia, otulenia zbrojenia, zbrojenia rozdzielczego, odstępów strzemion, minimalnego i maksymalnego zbrojenia, zbrojenia belek załamanych, zbrojenia płyt krzyżowo zbrojonych, dylatacji.

Jedną z największych zmian ostatniej dekady dotyczącej projektowania konstrukcji budowlanych jest bez wątpienia harmonizacja specyfikacji technicznych na obszarze Wspólnoty Europejskiej, która to wiązała się ze stopniowym wdrażaniem Eurokodów.
więcej>>Nietypowe i skomplikowane projekty budowlane to ogromne wyzwania dla inżynierów. Wyzwania, które wymagają szczegółowych planów, kalkulacji i analiz. Tylko głębokie i osobiste zaangażowanie każdej ze stron w proces budowlany oraz współpraca oparta na poszukiwaniu rozwiązań i kompromisów może doprowadzić projekt do sukcesu. W wystąpieniu omówione zostaną znane i cenione obiekty użyteczności publicznej znajdujące się w Gdańsku.
Muzeum II Wojny Światowej na trwałe wpisało się w strukturę przestrzenną Gdańska, stając się nową ikoną miasta. Do odwiedzenia Muzeum zachęca nie tylko największa na świecie wystawa poświęcona działaniom wojennym, pokazana w perspektywie całego XX wieku, ale również bryła budynku. Surowa w formie, minimalistyczna, ale jednak pełna ekspresji przyciąga uwagę i wzbudza zainteresowanie.
więcej>>
Omówienie ustawy sejmowej mówiącej o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących, której przepisy weszły w życie od 22 sierpnia br.
więcej>>
PFEIFER Hybrydbeam® – otwiera nowe możliwości w projektowaniu i realizacji płaskich konstrukcji stropowych. Opatentowane przez polskich inżynierów rozwiązanie technologiczne oparte jest na wykorzystaniu efektu podwójnego zespolenia korpusu stalowego belki oraz rdzenia żelbetowego wraz z zespoleniem towarzyszącej konstrukcji stropu.
więcej>>
Prezentacja o najnowszych trendach na rynku przemysłu budowlanego w zakresie oprogramowania, z których korzystają inżynierowie na całym świecie. W trakcie spotkania zostaną poruszone tematy związane z całym procesem realizacji inwestycji i integracją wszystkich branż począwszy od projektu poprzez produkcję oraz zarządzanie pracami na placu budowy.

Normy projektowania konstrukcji zawierają przepisy określające minimalne pole przekroju zbrojenia. Minimalne zbrojenie powinno uniemożliwić kruche wyczerpanie nośności oraz ograniczyć szerokość rys do poziomu nadającego się do akceptacji. Niektóre przepisy dotyczące tego zbrojenia wynikają z teorii żelbetu, inne mają charakter arbitralnych ustaleń.
więcej>>Prelekcja przybliżająca kluczowe zagadnienia związane z realizacją skomplikowanego projektu konstrukcji budynku Muzeum II Wojny Światowej. Omówione zostaną analiza statyczno-wytrzymałościowa, założone i przyjęte rozwiązania techniczne oraz podstawowe wyniki obliczeń. W wystąpieniu zaprezentowany zostanie również wpływ technologii realizacji robót budowlanych na proces projektowania, a także ścieżka wyboru decydująca o ostatecznych rozwiązaniach projektowych.

Zagrożeniem dla konstrukcji płytowo-słupowych jest możliwość przebicia stropu w rejonie słupa, objawiającego się w postaci kruchego pękania betonu, powstałego w wyniku wyczerpania wytrzymałości betonu na rozciąganie. Awarie wywołane przebiciem występują prawie bez wstępnych objawów, ponieważ powstałe ugięcia są małe, a zarysowania na górnej stronie płyty nie są zwykle widoczne z uwagi na zastosowane warstwy posadzkowe.
więcej>>
Podczas prezentacji przedstawiony zostanie dawny i współczesny projektowy wygląd obiektu, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień konstrukcyjnych i wykonawczych, z jakimi zmierzył się wykonawca robót podczas trwającej jeszcze rewitalizacji tego budynku.
więcej>>
Retrospekcja wydarzeń z okresu prac geotechnicznych wykonywanych przez Soletanche Polska. Przedstawienie dwóch punktów widzenia: projektowego oraz realizacyjnego.
więcej>>
Prezentacja zarówno ogólnych, jak i zaawansowanych, wybranych możliwości programów firmy DLUBAL Software. Poza standardowymi, znanymi powszechnie algorytmami projektowania konstrukcji, przedstawione zostaną również metody bardziej nowoczesne, oparte głównie o rozwiązania numeryczne i jednocześnie w pełni zgodne z normami europejskimi.
więcej>>
W trakcie wycieczki projektant konstrukcji – mgr inż. Paweł Gębka oraz architekt – mgr inż. Jacek Droszcz wskażą najciekawsze elementy konstrukcyjne.
Dlaczego warto wziąć udział?
- Czołowe spotkanie polskiej branży budowlanej
- Połączenie wiedzy teoretyczne i doświadczeń praktyków
- Solidna dawka praktycznej wiedzy
- Najbardziej aktualne tematy
- Nowe trendy, rozwiązania i technologie
- Zdobycie umiejętności przydatnych w codziennej pracy
- Prelekcje ekspertów z prestiżowych biur projektowych w Polsce
- Strefa networkingowa
- Swobodna atmosfera i branżowe atrakcje
- Spotkanie z autorami branżowych książek
- Możliwość zakupu specjalistycznych książek PWN z 20% zniżką
Relacje
Konferencja Konstrukcje Budowlane 2018 odbyła się 30 listopada w Gdańsku. Po długiej selekcji ciekawych konstrukcyjnie budynków znajdujących się na terenie Polski, na tegoroczny warsztat wybrany został budynek Muzeum II Wojny Światowej – nowy symbol miasta Gdańsk.
Podczas jednodniowego wydarzenia uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących projektów kubaturowych na przykładach Europejskiego Centrum Solidarności i warszawskiej Rotundy PKO BP, minimalnego zbrojenia konstrukcji żelbetowych, rozwoju analiz MES czy dowiedzieli się czym jest specustawa mieszkaniowa i jakie wypływają z niej wnioski. Goście przybyli na konferencję uczestniczyli w wykładach niekwestionowanych autorytetów branży i autorów wielu książek naukowych prof. dr. hab. inż. Włodzimierza Starosolskiego oraz prof. dr hab. inż. Michała Knauffa.
Przedstawione zostały aż cztery prelekcje traktujące o sprawach konstrukcji Muzeum II WŚ. Referat arch. Jacka Droszcza z gdyńskiego studia Kwadrat, o architekturze budynku, wykład o skomplikowanej konstrukcji budynku muzeum, autorstwa inż. Pawła Gębki i inż. Krzysztofa Pelweckiego – konstruktorów z wrocławskiej pracowni PG-Projekt oraz prezentacja inż. Urszuli i Huberta Tomczaków z firmy Soletanche opowiadająca o fundamentach budynku, wzbudziły w uczestnikach konferencji prawdziwe emocje i porwały do późniejszych dyskusji.
Również i w tym roku, uczestnicy konferencji mieli okazję wziąć udział w nietypowej wycieczce po muzeum i poznać tajniki jego konstrukcji. Całość opatrzona została komentarzem twórców odpowiedzialnych za ostateczny kształt budynku.
W V edycji konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników z całej Polski, a wśród nich konstruktorzy, architekci, inżynierowie budowy, osoby związane z branżą budowlaną, pasjonaci konstrukcji oraz studenci kół naukowych. Spotkanie przebiegło pomyślnie, a wybór Muzeum II Wojny Światowej, wg wyników ankiet przeprowadzonych wśród uczestników, okazał się sukcesem.
Wszystkim prelegentom oraz uczestnikom Konstrukcji Budowlanych 2018 serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu.
Instytut PWN już dziś pragnie zaprosić Państwa do udziału w następnej edycji konferencji Konstrukcje Budowlane.
>>>>> Program V edycji konferencji Konstrukcje Budowlane <<<<<<
„Konstrukcje Budowlane 2017” odbyły się w Muzeum Śląskim w Katowicach, 24 listopada.
W trakcie paneli dyskutowano o budownictwie podziemnym, m.in. na przykładzie konstrukcji obiektu, w którym odbywało się spotkanie oraz o budownictwie wysokościowym, odnosząc się do najbardziej zaawansowanych konstrukcji w Polsce.
Uczestnicy mieli okazję zwiedzić budynek Muzeum Śląskiego z komentarzem projektanta konstrukcji inż. Wojciecha Wilczka oraz członka architektonicznego zespołu projektowego Mikołaja Szuberta-Tecla. Wskazane i przedyskutowane zostały najważniejsze elementy konstrukcyjne.
Wydarzenie zgromadziło niemal 150 uczestników, specjalistów branży budowlanej, architektów, konstruktorów, inżynierów budowy, rzeczoznawców budowlanych, inspektorów nadzoru robót budowlanych oraz inwestorów. Za każdym razem jest nam niezwykle miło gościć również studentów kierunków budowlanych.
Dziękujemy za udział!
Szanowni Państwo,
III edycja konferencji Konstrukcje Budowlane odbyła się 25 listopada 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
W konferencji uczestniczyło ponad 180 osób, w tym m. in.: kierownicy budowy, projektanci, inżynierowie budowy, kierownicy zespołów projektowych, rzeczoznawcy budowlani, inspektorzy nadzoru robót budowlanych oraz nadzoru inwestorskiego.
Przedstawiamy galerię zdjęć z konferencji, zapraszając jednocześnie do udziału w kolejnej edycji już
24 listopada 2017 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach.
II edycja konferencji Konstrukcje Budowlane odbyła się 20 listopada 2015 r. w Centrum Konferencyjnym Muranów. Przedstawiamy galerię zdjęć z konferencji, zapraszając jednocześnie do udziału w kolejnej edycji.
Do zobaczenia już 25 listopada 2016 r.!
Zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej z I edycji konferencji w 2014 r. Na Stadionie Narodowym byliśmy świadkami gorących, merytorycznych dyskusji i wypracowania konkretnych rozwiązań oraz wskazań dotyczących stosowania przepisów Prawa Budowlanego w praktyce.
Szanowni Państwo.
Dnia 21 listopada 2014r. na Stadionie Narodowym w Warszawie Wydawnictwo PWN zorganizowało I ogólnopolską warsztatową konferencję "Konstrukcje Budowlane. Nowe wymagania, technologie i materiały – przykłady rozwiązań w praktyce". Ponad 250 osób miało możliwość spotkania ze specjalistami, dla których temat Konstrukcji Budowlanych nie ma tajemnic.
Już samo miejsce organizacji konferencji oznaczało wyjątkowe podejście do wspomnianego tematu oraz dostarczało inspiracji do kuluarowych dyskusji. Stadion Narodowy jako jeden
z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce skłaniał bowiem do rozważań w kontekście wykorzystywania nowych technologii oraz nowatorskich metod działania w branży budowlanej.
Na ekspercki charakter wydarzenia wskazywała obecność prof. Włodzimierza Starosolskiego, który przybliżył uczestnikom zagadnienia związane z „Mimowolnymi błędami przy projektowaniu konstrukcji z betonu”. Również pozostałe tematy dotyczyły przede wszystkim praktycznych zagadnień, co naturalnie skłaniało obecne osoby do żywej wymiany opinii i doświadczeń. Poruszaliśmy m.in. aspekt aktualnych i planowanych zmian w przepisach techniczno-budowlanych, tematy dotyczące ochrony przeciwpożarowej i wymagań konstrukcyjno - wykonawczych oraz temat szans i zagrożeń wynikających z wykorzystania nowych rozwiązań w budownictwie.
Warto podkreślić, że finalnym punktem spotkania była specjalnie zorganizowana wycieczka po Stadionie Narodowym - szlakiem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i wizualnych, dedykowana specjalnie praktykom i fachowcom z branży budowlanej.
Podczas opisywanej konferencji uczestnicy mieli również możliwość zapisywania się na kolejną edycję wydarzenia, które odbędzie się za niecały rok - 20 listopada 2015 roku.
Zapraszamy!
Materiały
Poniżej przedstawiamy materiały z konferencji Konstrukcje Budowlane 2018.
Pliki są zabezpieczone hasłem, które zostało wysłane do uczestników konferencji drogą mailową.
- inż. arch. Jacek Droszcz - Muzeum II Wojny Światowej. Architektura i konstrukcja
- inż. Karol Kalinowski - Arena Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, MIIWŚ jako przykłady obiektów kubaturowych
- inż. Paweł Gębka, inż. Krzysztof Pelwecki - Muzeum II Wojny Światowej. Konstrukcja - podstawowe zagadnienia projektowania
- inż. Urszula Tomczak, inż. Hubert Tomczak - Za każdym budynkiem kryje się historia - fundamentowanie specjalistyczne pod Muzeum II Wojny Światowej
- inż. Wiesław Bocheńczyk - Specustawa mieszkaniowa - standardy, procedury, realizacja inwestycji i wynikające z nich wnioski dla inwestorów
- prof. dr hab. inż. Michał Knauff - Minimalne zbrojenie konstrukcji żelbetowych z ogólnego punktu widzenia
- dr inż. Dariusz Kowalski - Rewitalizacja Warszawskiej Rotundy PKO BP - przeszłość i współczesność
Prelegenci
Wykłady przygotują dla Państwa praktycy, inżynierowie budownictwa i specjaliści, na co dzień zajmujący się projektowaniem konstrukcji żelbetowych i stalowych. Swoje prelekcje zaprezentują również eksperci z największych firm budowlanych w Polsce.
Miejsce i termin
Plac Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk
Nocleg
Z myślą o Państwa wygodzie przygotowaliśmy bazę noclegów.
Rezerwacji można dokonać w następujących hotelach:
IBIS GDAŃSK STARE MIASTO
ul. Heweliusza 24
● Pokój jednoosobowy ze śniadaniem 180 zł
● Pokój dwuosobowy ze śniadaniem 200 zł
Adres do rejestracji: H9835@accor.com
Rejestracja na hasło: M2WS