Cukrzyca to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny
Prewencja i terapia cukrzycy ulega dynamicznym przeobrażeniom
Liczba chorych stale rośnie…
Drogie Koleżanki i Koledzy,
serdecznie zapraszam do udziału w V Jubileuszowej Konferencji „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy”, która odbędzie się 29 września br. w Warszawie.
Podczas spotkania poruszymy różne zagadnienia z dziedziny diabetologii, m.in.: Kobieta ciężarna z cukrzycą – wyzwanie dla pielęgniarki czy położnej?, Jak przekazać młodego pacjenta do opieki nad dorosłymi? Model dla zespołu terapeutycznego, Nowe technologie informatyczne do samokontroli i samoopieki, Prawne aspekty w zakresie wypisywania recept dla pielęgniarki/położnej w diabetologii.
Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problematykę dotyczącą pacjenta z zespołem stopy cukrzycowej, pracy z seniorem oraz komunikacji interpersonalnej z trudnym pacjentem, którą w formie warsztatów poprowadzą najwybitniejsi specjaliści w tych dziedzinach.
W programie nie zabraknie najświeższych informacji z konferencji Fundacji Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND) oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), która odbędzie się we wrześniu w Lizbonie.
Do udziału w tym naukowym wydarzeniu serdecznie zapraszam wszystkie zespoły terapeutyczne. Jestem przekonana, że proponowana tematyka konferencji pozwoli na doskonalenie swojego warsztatu pracy z korzyścią dla jakości życia naszych podopiecznych – osób z cukrzycą.
Do zobaczenia w największym zespole interdyscyplinarnym, który utworzymy podczas V Jubileuszowej Konferencji „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy”.
Alicja Szewczyk
Przewodnicząca
Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii
____________________________________________________________________________________________
KONFERENCJA POD PATRONATEM HONOROWYM
NACZELNEJ RADY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
Program

Warsztaty dla osób pracujących albo planujących rozpoczęcie opieki nad pacjentami ze stopą cukrzycową.

Relacje
Za nami V Jubileuszowa konferencja „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy”, która odbyła się 29 września 2017 roku w Warszawie. To kolejna edycja pod kierownictwem Pani Alicji Szewczyk, zorganizowana przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie, która cieszyła się ogromnym powodzeniem i zebrała same pozytywne opinie uczestników. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.
W programie znalazło się m.in. wiele aktualnych doniesień z konferencji FEND i EASD oraz informacji na temat nowych technologii informatycznych. Nie zabrakło również tego, co uczestnicy cenią sobie najbardziej – warsztatów z opieki nad pacjentem ze stopą cukrzycową, komunikacji z trudnym pacjentem oraz pracy z seniorem.
W tym roku towarzyszyła nam również premiera książki pt. „Edukacja pacjentów w pielęgniarstwie diabetologicznym - konspekty”, wydana we wrześniu 2017, pod redakcją naukową Pani Alicji Szewczyk.
Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejną, VI edycję konferencji, która odbędzie się 20 października 2018 roku w Warszawie. Bardziej szczegółowe informacje zostaną opublikowane na początku 2018 roku, na stronie www.instytutpwn.pl/diabetologia.
Mamy za sobą IV edycję ogólnopolskiej konferencji „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy”, która odbyła się w Warszawie 24 września 2016 r. Konferencja została zorganizowana przez PFED i PZWL Wydawnictwo Lekarskie, pod honorowym patronatem NRPiP. Wzięło w niej udział ponad 120 uczestników. W programie znalazło się wiele aktualnych doniesień nt. terapii i opieki w cukrzycy i nowych tematów fascynująco wyłożonych przez wykładowców – najwybitniejszych specjalistów z całej Polski zajmujących się cukrzycą. Poruszono m.in. problematykę diabetologii geriatrycznej, wykorzystania technologii informatycznych w edukacji osób z cukrzycą, roli badań genetycznych w poprawie leczenia i komfortu życia pacjentów, dostępności programów profilaktyki cukrzycy. Wśród informacji z niedawnej konferencji FEND w Monachium uwagę zwróciły nowości: medycyna narracyjna i "model współtworzenia dobrego samopoczucia” (ang. co-creation of wellness).
Informujemy, iż w sobotę (14 września) mieliśmy przyjemność organizować konferencję poświęconą zagadnieniom diabetologicznym (Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy) a grupę docelową stanowiły pielęgniarki i położne.
Gościliśmy ponad 200 przedstawicielek środowiska pielęgniarskiego, wykłady prowadziły wybitne osobistości, mi.in. mgr Alicja Szewczyk (Prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii) czy prof.dr hab. med. Zbigniew Gaciong (członek Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego – prezes, High Blood Pressure Council – American Heart Association).
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
Informujemy tym samym, iż rozpoczynamy zapisy na edycję 2014 – zapraszamy do składania zamówień.
Prelegenci
Swój udział potwierdzili m.in.:
1. Dr Andrzej Gawrecki
2. Dr Anna Jakubowska-Winecka
3. Leokadia Jędrzejewska
Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego
4. Dr Janina Kokoszka-Paszkot
5. mgr Waldemar Monczakowski
6. Mirosława Młynarczuk
7. Joanna Pietrusińska-Nunziati
8. Dr Anna Stefanowicz
9. Dr Marta Wysocka-Mincewicz
10. Dr Natasza Tobiasz-Kałkun
11. mgr Marian Witkowski
12. Dr Monika Żurawska-Kliś
Przewodnicząca Komitetu Naukowego:
Mgr Alicja Szewczyk
Miejsce i termin
ul. 1 Sierpnia 1, 02-134 WARSZAWA
tel.:(+48 )22/5756000
e-mail: http://www.accorhotels.com/pl/hotel-0527-novotel-warszawa-airport/index.shtml