Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy | Instytut PWN
Oblicza technologii informacyjnych w cukrzycy – terapia / monitorowanie / zapobieganie
Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy
Pobierz program
Do konferencji zostało jeszcze:
20
dni
20
godziny
22
minuty
21
sekundy

Cukrzyca jest jednym z największych wyzwań w medycynie.

prof. Juleen R. Zierath z Kopenhagi
Prezes Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego (EASD)

 

Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,

serdecznie zapraszam do udziału w VI  Konferencji Zadania pielęgniarki i położnej w  terapii cukrzycy”, która odbędzie się 20 października  br. w Warszawie.

Podczas konferencji, w gronie ekspertów omówimy m.in.: zagadnienia zaburzeń lipidowych w cukrzycy, czynniki ryzyka rozwoju retinopatii cukrzycowej u osób dorosłych oraz funkcjonalną intensywną insulinoterapię  realizowaną z zastosowaniem wielokrotnych wstrzyknięć lub osobistej pompy insulinowej. Wspólnie zastanowimy się też czy ciągłe monitorowanie glikemii potrzebuje uzupełniającej metody monitorowania.

Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problematykę dotyczącą pacjenta z zespołem stopy cukrzycowejpracy z seniorem oraz opieki nad  kobietą w ciąży powikłanej cukrzycą. Tematy zostaną poprowadzone w formule warsztatowej, przez  najwybitniejszych specjalistów w tych dziedzinach.

Podtrzymując coroczną tradycję przekażemy równie z Państwu najaktualniejsze informacje z konferencji Fundacji Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND) oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), które odbędą się we wrześniu br. w Berlinie.

Do udziału w tym naukowym wydarzeniu serdecznie zapraszam wszystkie zespoły terapeutyczne. Jestem przekonana, że proponowana tematyka konferencji pozwoli na doskonalenie swojego warsztatu pracy z korzyścią dla jakości życia naszych podopiecznych – pacjentów z cukrzycą.

Do zobaczenia w największym zespole interdyscyplinarnym, który utworzymy podczas
VI   Konferencji „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy” już jesienią.

Alicja Szewczyk 2016

 

Podpis Alicja Szewczyk

Alicja Szewczyk

Przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w  Diabetologii

 

Program

08:30-09:00
Rejestracja uczestników, kawa powitalna
Parametry wyrównania metabolicznego cukrzycy – wybrane zagadnienia
SESJA I
09:00-09:30
Czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej
dr n. med. Grażyna Bączek
09:30-09:40
Wpływ systematycznej aktywności fizycznej oraz zbilansowanego żywienia na poziom glikemii u kobiet z cukrzycą ciążową
Dr Beata Makaruk
09:40-10:10
Funkcjonalna intensywna insulinoterapia realizowana z zastosowaniem wielokrotnych wstrzyknięć lub osobistej pompy insulinowej – „dla każdego coś innego”
dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska
10:10-10:40
Czynniki ryzyka rozwoju retinopatii cukrzycowej u osób dorosłych
prof. dr hab. n. med. Jacek Sieradzki
10:40-10:55
Przerwa kawowa
Ocena leczenia cukrzycy - terapie i monitorowanie
SESJA II
10:55-11:25
Co nowego w etiopatogenezie i diagnostyce cukrzycy typu 1?
prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec
11:25-11:55
Pomiar glukometryczny i ciągle monitorowanie glikemii - metody uzupełniające czy alternatywne?
WYKŁAD ONLINE
Prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki
SESJA III
11:55-12:15
Zastosowanie Evidence Based Nursing Practice w pielęgniarstwie diabetologicznym
dr n. med. Anna Stefanowicz
12:15-12:35
Grywalizacja w edukacji diabetologicznej jako metoda motywacyjna – skuteczność na podstawie doniesień naukowych
dr n. o zdr. Natasza Tobiasz-Kałkun
12:35-12:55
Wczesne wykrywanie zaburzeń gospodarki węglowodanowej- prediabetes
Iwona Bonikowska
12:55-13:25
Lunch
Perspektywa opieki w wybranych przypadkach klinicznych
SESJA WARSZTATOWA
13:25-14:40
Ciąża powikłana cukrzycą
dr n. med. Grażyna Bączek
Cukrzyca u seniora
Dr n. med. Janina Kokoszka-Paszkot
Zespół stopy cukrzycowej
Mirosława Młynarczuk
14:40-15:55
Ciąża powikłana cukrzycą
dr n. med. Grażyna Bączek
Cukrzyca u seniora
Dr n. med. Janina Kokoszka-Paszkot
Zespół stopy cukrzycowej
Mirosława Młynarczuk
15:55-17:10
Ciąża powikłana cukrzycą
dr n. med. Grażyna Bączek
Cukrzyca u seniora
Dr n. med. Janina Kokoszka-Paszkot
Zespół stopy cukrzycowej
Mirosława Młynarczuk
17:10-17:15
Zakończenie konferencji, wręczenie certyfikatów

Relacje

Za nami VI konferencja „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy”, która odbyła się 20 października 2018 roku w Warszawie, w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Golden Floor Plaza. Wykłady odbyły się na 26 piętrze, z przepięknym widokiem na Warszawę. To kolejna edycja zorganizowana przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Kierownikiem Naukowym spotkania była Pani Alicja Szewczyk. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób!

W tym roku konferencja została zorganizowana pod hasłem "Oblicza technologii informacyjnych w cukrzycy - terapia - monitorowanie - zapobieganie". Program podzielony był na 2 części - wykładową, w której znalazł się cały przekrój tematów związanych z opieką i leczeniem pacjenta z cukrzycą. Nie zabrakło również tego, co uczestnicy cenią sobie najbardziej – warsztatów z opieki nad pacjentem ze stopą cukrzycową,  pracy z seniorem oraz kobietą w ciąży powikłanej cukrzycą.

Zapraszamy do śledzenia kalendarza naszych spotkań na stronie www.instytutpwn.pl.

Poniżej krótka fotorelacja.

Za nami V Jubileuszowa konferencjaZadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy”, która odbyła się 29 września 2017 roku w Warszawie. To kolejna edycja pod kierownictwem Pani Alicji Szewczyk, zorganizowana przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie, która cieszyła się ogromnym powodzeniem i zebrała same pozytywne opinie uczestników. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

W programie znalazło się m.in. wiele aktualnych doniesień z konferencji FEND i EASD oraz  informacji na temat nowych technologii informatycznych. Nie zabrakło również tego, co uczestnicy cenią sobie najbardziej – warsztatów z opieki nad pacjentem ze stopą cukrzycową,  komunikacji z trudnym pacjentem oraz pracy z seniorem.

W tym roku towarzyszyła nam również premiera książki pt. „Edukacja pacjentów w pielęgniarstwie diabetologicznym - konspekty”, wydana we wrześniu 2017, pod redakcją naukową Pani Alicji Szewczyk.

Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejną, VI edycję konferencji, która odbędzie się 20 października 2018 roku w Warszawie. Bardziej szczegółowe informacje zostaną opublikowane na początku 2018 roku, na stronie www.instytutpwn.pl/diabetologia.

Mamy za sobą IV edycję ogólnopolskiej konferencji „Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy”, która odbyła się w Warszawie 24 września 2016 r. Konferencja została zorganizowana przez PFED i PZWL Wydawnictwo Lekarskie, pod  honorowym patronatem NRPiP. Wzięło w niej udział ponad 120 uczestników. W programie znalazło się wiele aktualnych doniesień nt. terapii i opieki w cukrzycy i nowych tematów fascynująco wyłożonych przez wykładowców – najwybitniejszych specjalistów z całej Polski zajmujących się cukrzycą. Poruszono m.in. problematykę diabetologii geriatrycznej, wykorzystania technologii informatycznych w edukacji osób z cukrzycą, roli badań genetycznych w poprawie leczenia i komfortu życia pacjentów, dostępności programów profilaktyki cukrzycy. Wśród informacji z niedawnej konferencji FEND w Monachium uwagę zwróciły nowości: medycyna narracyjna i "model współtworzenia dobrego samopoczucia” (ang. co-creation of wellness).

DSC00711 DSC00704 DSC00699 DSC00684 DSC00679 DSC00662 DSC00657  DSC00641

Informujemy, iż w sobotę (14 września) mieliśmy przyjemność organizować konferencję poświęconą zagadnieniom diabetologicznym (Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy) a grupę docelową stanowiły pielęgniarki i położne.

zpip

 

Gościliśmy ponad 200 przedstawicielek środowiska pielęgniarskiego, wykłady prowadziły wybitne osobistości, mi.in. mgr Alicja Szewczyk (Prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii) czy prof.dr hab. med. Zbigniew Gaciong (członek Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego – prezes, High Blood Pressure Council – American Heart Association).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

dsc_0430 dsc_0453 dsc_0451

Informujemy tym samym, iż rozpoczynamy zapisy na edycję 2014 – zapraszamy do składania zamówień.

 

Prelegenci

Kierownik Komitetu Naukowego

Alicja Szewczyk 2016

Alicja Szewczyk

Przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w  Diabetologii


Zaproszeni wykładowcy:

dr n. med. Grażyna Bączek

mgr Iwona Bonikowska

dr n. med. Janina Kokoszka-Paszkot

Dr Beata Makaruk

prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki

Mirosława Młynarczuk

prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec

prof. dr hab. n. med. Jacek Sieradzki

dr n. med. Anna Stefanowicz

dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska

dr n. med. Natasza Tobiasz-Kałkun

mgr Alicja Szewczyk
Specjalista w dziedzinie Pielęgniarstwa Diabetologicznego i Pielęgniarstwa Pediatrycznego. Redaktor i współredaktor podręczników dla ... więcej
dr n. med. Grażyna Bączek
Położna, magister pielęgniarstwa, doktor nauk medycznych. Asystent w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno – Położniczej, Warszawski Un... więcej
Mgr Iwona Bonikowska
Mgr pielęgniarstwa, specjalistka pediatryczna, edukator w cukrzycy, asystent na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu w Zakładzie Pielęgnia... więcej
Dr n. med. Janina Kokoszka-Paszkot
Dr n med. Janina Kokoszka-Paszkot Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista geriatrii, specjalista diabetologii. Zastępca kierując... więcej
Dr Beata Makaruk
Doktor nauk o kulturze fizycznej, nauczyciel Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – Filia w Białej Podlaskiej, kierownik zakładu T... więcej
Prof.dr hab.med. Małecki Maciej Małecki
Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie z roku 1988. Specjalista w zakresie chorób wewnętrzn... więcej
Mirosława Młynarczuk
Specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego. Zatrudniona w SPCSK Klinika Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Współzałożycielka Porad... więcej
Prof. dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec
Bardzo doświadczona lekarka – pediatra, diabetolog i endokrynolog, która większość swojej pracy klinicznej poświęciła diabetologii... więcej
Prof. zw. dr hab. n. med. Jacek Sieradzki
Prof. zw. dr hab. n. med. Jacek Sieradzki był w latach 1992-2008 kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiell... więcej
dr n. med. Anna Stefanowicz
Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego i diabetologicznego, członek zarządu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii; c... więcej
Dr hab. med. Agnieszka Szypowska
Dr hab. med. Agnieszka Szypowska ukończyła I Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Posiada specjalizację z pediatrii, ... więcej
dr n. o zdr. Natasza Tobiasz-Kałkun
Mgr pielęgniarstwa, położna dyplomowana, adiunkt w Instytucie Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu - Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowsk... więcej

Miejsce i termin

20 października 2018 r., Warszawa
Golden Floor Plaza
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123a