Bezpieczeństwo na uczelniach 2017 | Instytut PWN
II edycja konferencji

 

BEZPIECZEŃSTWO NA UCZELNIACH

Organizacja imprez sportowych i artystyczno-rozrywkowych

 

Instytut PWN od kilku lat realizuje projekty edukacyjne dla środowiska akademickiego. Temat bezpieczeństwa z uwagi na zagrożenia życia i zdrowia ludzi jest dla nas szczególnie ważny. W czerwcu 2016 roku zorganizowaliśmy konferencję z cyklu: „Bezpieczeństwo na uczelniach”, poświęconą tematyce bezpieczeństwa imprez. Pierwsza edycja zgromadziła najznakomitszych gości, przedstawicieli środowiska akademickiego i stała się konieczną platformą do wymiany poglądów oraz doświadczeń. Konferencja spełniła oczekiwania uczestników, którzy potwierdzili konieczność kontynuowania tematyki bezpieczeństwa imprez organizowanych na uczelniach.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, pragniemy zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji konferencji Bezpieczeństwo na uczelniach, która odbędzie się już 24 kwietnia 2017 r.w Warszawie. Tym razem podejmiemy temat organizacji imprez sportowych i artystyczno-rozrywkowych, które sprawiają trudności już na etapie rozstrzygnięcia ich charakteru (masowa czy niemasowa). Do zaproszonych przez nas ekspertów należą specjaliści z zakresu prawoznawstwa, bezpieczeństwa tłumów, terroryzmu i jego zwalczania, a także przedstawiciele służb ratowniczych, organizacji studenckich i władz uczelni. Nasi prelegenci podzielą się swoim doświadczeniem i udzielą praktycznych porad, a także odpowiedzą na nurtujące Państwa pytania.

„Większość imprez na uczelniach organizowana jest nielegalnie.”

Dr r. pr. Mateusz Dróżdż

Program konferencji został opracowany tak, by rozwiązać wszystkie problemy organizatorów i władz uczelni związanych z prawidłowym zabezpieczeniem wydarzeń.

Nawet służby ratownicze mają prawo odmówić obecności na imprezie niemasowej.  Wynika to z  braku regulacji prawnych w przypadku imprez, które nie podlegają Ustawie z dnia 20 marca 2009 roku. Nie zmienia to jednak zakresu odpowiedzialności organizatora i obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa uczestników.

Problem ten dotyczy prawie 70% imprez organizowanych na uczelniach!

Program

PANEL I
ZAGADNIENIA PRAWNE

Panel prawny poprowadzi dr r. pr. Mateusz Dróżdż, który na co dzień współpracuje ze środowiskiem akademickim.

Podczas wykładów dowiecie się Państwo, w jakich sytuacjach impreza sportowa i artystyczno-rozrywkowa organizowana na uczelni ma charakter imprezy masowej, a kiedy jest imprezą niemasową.

Poznacie regulacje prawne, jakie należy stosować w przypadku organizacji imprez sportowych i artystyczno-rozrywkowych.

Omówione zostaną także kwestie odpowiedzialności organizatora i władz uczelni  za bezpieczeństwo uczestników imprez sportowych i artystyczno-rozrywkowych organizowanych na terenie uczelni.

08:30-09:00
Rejestracja uczestników
09:00-09:05
Otwarcie konferencji
09:05-10:25
Definicja oraz procedura zgłoszenia imprez masowych i niemasowych
Dr r. pr. Mateusz Dróżdż
10:25-11:05
Odpowiedzialność karna organizatora imprezy masowej
prok. dr Cezary Kąkol
11:05-11:45
Odpowiedzialność cywilna organizatora imprezy masowej
Dr r. pr. Mateusz Dróżdż
11:45-12:00
Przerwa kawowa
PANEL II
PRAKTYCZNE ASPEKTY ORGANIZACJI IMPREZ

W tej części konferencji wystąpią reprezentanci służb ratowniczych, którzy zwrócą Państwa uwagę na praktyczne aspekty współpracy z organizatorem imprezy, zarówno podczas jej zabezpieczania ,jak i w sytuacjach kryzysowych.

Poznacie Państwo procedury organizacji imprez sportowych oraz artystyczno-rozrywkowych,.

Dowiecie się Państwo także, jak zachowuje się tłum w sytuacji nieplanowanych incydentów, takich jak atak terrorystyczny, pożar, zamieszki, ewakuacja.

Na zakończenie Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem omówi wybrane ataki terrorystyczne, jakie miały miejsce na zagranicznych uczelniach.

12:00-12:40
Procedura organizacji imprez sportowych oraz artystyczno-rozrywkowych na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego – jak uniknąć błędów?
mgr Katarzyna Jurzak-Mączka i mgr Wadim Dyba
12:40-13:20
Praktyczne aspekty współpracy organizatora ze służbami ratowniczymi i policją – na co zwrócić uwagę?
mgr Damian Niedziałek, współautor: mgr Dariusz Gładkowski
13:20-14:00
Zachowanie tłumu i jednostki w tłumie w sytuacji kryzysowej
Mgr Bartosz GRDUSZAK
14:00-14:40
Przerwa lunchowa
PANEL III
DEBATA EKSPERTÓW

W debacie udział wezmą eksperci i praktycy, którzy wymienią swoje poglądy na temat konkretnych zdarzeń losowych, jakie miały miejsce podczas imprez organizowanych na uczelniach.

Będziecie Państwo mieli okazję zadać nurtujące pytania i wraz z ekspertami zastanowić się, jakie działania należy podjąć, aby życie i zdrowie uczestników imprez na uczelniach nie było zagrożone!

14:40-15:20
Analiza wybranych ataków terrorystycznych jakie miały miejsce na zagranicznych uczelniach
Dr Krzysztof Liedel
15:20-16:50
DEBATA EKSPERTÓW
PANEL III
dr r. pr. Matuesz Dróżdż, mgr Karoll Fill, mgr Wadim Dyba
16:50-17:00
Zakończenie konferencji i rozdanie certyfikatów

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji oraz do dyskusji na tematy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na Państwa uczelniach!

Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do:

  • rektorów,
  • prorektorów ds. studenckich,
  • pełnomocników rektora ds. kontaktów z organizacjami studenckimi,
  • rzeczników prasowych,
  • kanclerzy,
  • pracowników dział audytu i kontroli wewnętrznej,
  • pracowników inspektoratów BHP i ochrony przeciwpożarowej,
  • pracowników biura ds. nieruchomości,
  • pracowników biura gospodarczego – sekcja zabezpieczenia obiektów,
  • przedstawicieli samorządów i organizacji studenckich.

Relacje

 24 kwietnia odbyła się w Warszawie druga konferencja z cyklu "Bezpieczeństwo na uczelniach".
W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób. Gościliśmy rektorów, prorektorów, kanclerzy,  pracowników administracyjnych uczelni oraz przedstawicieli organizacji studenckich z całej Polski. Wykłady przygotowali prawnicy, specjaliści ds. bezpieczeństwa, reprezentanci ochrony, którzy podzielili się z Państwem potrzebną wiedzą i ciekawymi doświadczeniami.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji cyklu konferencji „Bezpieczeństwo na uczelniach”. Już 26 czerwca podejmiemy równie aktualny i ważny temat - postępowanie na wypadek ataków terrorystycznych. Szczegóły znajdziecie Państwu TUTAJ>>>

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Prezentacja w przerwie_Bezpieczeństwo na uczelniach

Materiały

Uczestnikom konferencji udostępniamy prezentacje z wykładów.

Pobranie materiałów jest możliwe po uprzednim wpisaniu hasła dostępu
(przesłanego na adres mailowy podany podczas rejestracji na konferencję).

1. Prezentacja PWN II
2. Szablon prezentacji Bezpieczeństwo na uczelniach - Cezary Kąkol

3. Prezentacja PWN I

4. 17.04.14 - Procedura organizacji imprez na UJ_Katarzyna Jurzak_Wadim Dyba_do wysłania_Strona_01

5. Praktyczne aspekty współpracy ze służbami ratowniczymi i Policją

6. Zachowanie tłumu i jednostki w tłumie w sytuacji kryzysowej

7. Liedel Bezpieczeństwo na uczelniach

Prelegenci

Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniami podzielą się z Państwem eksperci i praktycy na co dzień zajmujący się kwestiami związanymi z organizacją imprez na uczelniach: prawnicy, reprezentanci służb ratowniczych, przedstawiciele władz uczelni i organizacji studenckich.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się:

Dr r. pr. Mateusz Dróżdż
Radca prawny, pracownik akademicki, w tym Uczelni Łazarskiego (Katedra Prawa Gospodarczego). Wykładowca programu International Legal Studi... więcej
mgr Wadim Dyba
Absolwent politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zarządzania kapita... więcej
mgr Karol Fill
Absolwent logistyki na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Od pierwszych dni na studiach bardzo zaan... więcej
mgr Dariusz Gładkowski
Absolwent kierunku: bezpieczeństwo narodowe, specjalizacja bezpieczeństwo publiczne. Od 2008 roku przedsiębiorca w branży ochrony osób ... więcej
mgr Bartosz Grduszak
Absolwent Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu w specjalności Bezpieczeństwo Osób, Obiektów i Mienia oraz Psychologia w Zarządza... więcej
mgr Katarzyna Jurzak
Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2011 roku Pełnomocnik Rektora UJ ds. bezpieczeństwa ... więcej
prok. dr Cezary Kąkol
Prokurator, doktor nauk prawnych, autor kilkudziesięciu artykułów dotyczących problematyki prawa karnego materialnego i procesowego, w s... więcej
Dr Krzysztof Liedel
Doktor w specjalności Zarządzanie Bezpieczeństwem, prawnik, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, eksper... więcej
mgr Damian Niedziałek
Absolwent prawa. Specjalista w zakresie teoretycznych i praktycznych aspektów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników różnego typu wydar... więcej

Miejsce i termin

24 kwietnia, Warszawa
UCZELNIA ŁAZARSKIEGO
ul Świeradowska 43 02-662 Warszawa
tel.:+48 22 54 35 430

Dojazd

SAMOCHODEM

Uczelnia udostępnia uczestnikom konferencji nieodpłatne miejsca parkingowe na parkingu naziemnym i podziemnym.

METREM – linia M1

Dojazd do przystanku Metro Wilanowska (Uczelnia Łazarskiego znajduję się ok. 600 metrów od przystanku metra).

AUTOBUSEM MPK nr 174

Od przystanku DWORZEC CENTRALNY 03 do przystanku SMOLUCHOWSKIEGO 01 (Uczelnia Łazarskiego znajduję się ok. 300 metrów od przystanku).

TRAMWAJEM nr 10

Od przystanku DWORZEC CENTRALNY 09 do przystanku NIEDŹWIEDZIA 03 (Uczelnia Łazarskiego znajduję się ok. 300 metrów od przystanku)

Dojazd środkami komunikacji miejskiej z innych miejsc w Warszawie możecie Państwo sprawdzić TUTAJ