• Szkolenia dla kadry akademickiej
    Wydawnictwo naukowe PWN od blisko 70 lat publikuje podręczniki oraz skrypty naukowe ściśle współpracując z uczelniami. ...
  • Szkolenia dla bibliotek
    W odpowiedzi na potrzebę rozwoju bibliotek i ciągłego podnoszenia kompetencji bibliotekarzy, Instytut PWN zaprasza na dedykowane szkolenia. Dzię...

Wakacje bez nudy – tylko z naszym Juniorem!

  • 19 lipca 2017

W najnowszym numerze czasopisma czeka na Was nie lada niespodzianka - pierwszy z serii artykułów „Zróbmy eksperyment!”. To wyjątkowy tekst, stworzony przez wyjątkową parę – tatę, dr Tomasza Grzyba, psychologa z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu oraz  Marię – Jego córkę. Artykuł podzielony jest na dwie części. I tak mamy strefę taty, a w niej między innymi porady jak opanować sztukę odpowiedzi na trudne pytania naszych pociech oraz jaką najlepiej obrać przy tym strategię. Druga część to strefa Marii, w której prezentowane są niezwykle ciekawe doświadczenia naukowe na każdą pogodę – jednym słowem fantastyczna ściągawka do nauki poprzez dobrą zabawę!

Poniżej zamieszczamy fragment artykułu i zachęcamy do jego lektury:

„W jednej z ulubionych książek mojego dzieciństwa, „Sposobie na Alcybiadesa” autorstwa Edmunda Niziurskiego, główną postacią i narratorem jest Ciamciara zwany Ciamcią. Podczas lekcji fizyki u profesora Farfalli w trakcie demonstracji działania aparatu Kippa, Ciamcia wywołany znienacka do odpowiedzi przekręca kurek w niewłaściwą stronę, produkując gaz wybuchowy i doprowadzając do ewakuacji klasy. Już po wybuchu, pytany przez Farfallę o powody zachowania się niezgodnie z instrukcją, Ciamcia odpowiada: „Byłem ciekawy, co się stanie gdy przekręcę kurek w drugą stronę”. Co interesujące, Farfalla uznaję tę odpowiedź nie za wykręt czy nieudolne tłumaczenie, ale za dowód ciekawości badacza drzemiącej w chłopcu. Ciekawości-dodajmy- u dziecka bardzo naturalnej, ale niestety w ogromnej większości przypadków  bezustannie tłumionej. Przez rodziców, szkołę i tych wszystkich, którzy na dziecięce pytania odpowiadać nie chcą, nie potrafią albo (co niestety bardzo częste) nie mają czasu.(…)”

Śledzenie dalszych losów naszych naukowców z serii „zróbmy eksperyment!” ułatwi Wam przyłączenie się do grona prenumeratorów czasopisma „Baby Junior” z dodatkiem specjalnym „Twój Junior”. Życzymy dobrej zabawy przy tworzeniu wspólnych eksperymentów!

Książki
Czasopisma