• Położna w świecie Nauki i Praktyki
  Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, serdecznie zapraszam do udziału w konferencji która odbędzie się ...
 • Dermatologia Premium plus 2019
  Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, Serdecznie zapraszamy do udziału w V edycji konferencji Dermatologia Premium Plus, ...
 • PRAKTYCZNY KURS EKG - edycje 2019!
  Jak wygląda prawidłowa technika wykonania i interpretacji badania EKG? zapraszamy na VIII i IX edycję szkolenia Warsztaty poprowadzą ...
 • Akademia Raka Piersi 2019
  Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,  serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w kolejnej edycji Akademii Raka Piersi, która ...
 • Design Thinking na uczelni
  Design Thinking dla uczelni Zgodnie z prognozami Światowego Forum Ekonomicznego, trzema najważniejszymi kompetencjami na rynku pracy w 2020 roku ...

Sposób na katarek

 • 31 lipca 2018

Nieżyt błony śluzowej nosa jest bardzo uciążliwą dolegliwością, zwłaszcza dla dzieci. Jak przynieść ulgę maluchom podczas pierwszych jesiennych katarów?

Choć istnieje obiegowa opinia, że zarówno leczony, jak i nieleczony katar trwa tyle samo czasu (około tygodnia), zakatarzonego dziecka nie można pozostawić bez pomocy. Istnieje wiele preparatów, które mogą przynieść ulgę – udrożnić przewody nosowe, obkurczyć opuchniętą śluzówkę, a także złagodzić pieczenie podrażnionej skóry.

Jednym ze środków pierwszej pomocy, które warto zastosować u zakatarzonego malucha, jest roztwór wody morskiej w sprayu – składa się wyłącznie z naturalnych składników, co stanowi jego ogromną zaletę. Na rynku są różne rodzaje takich preparatów, warto więc wybrać ten właściwy dla przeziębionego dziecka. Przykładowo, izotoniczne roztwory stosowane są raczej do codziennej higieny – przy katarze, zwłaszcza gęstym, przyda nam się roztwór hipertoniczny.

Hipertoniczny roztwór wody morskiej jednocześnie nawilża i obkurcza podrażnioną śluzówkę (wysokie stężenie soli „odprowadza” z jej tkanek nadmiar płynu). Ponadto sól i minerały zawarte w roztworze działają odkażająco, łagodząc stan zapalny. Roztwór rozrzedza także wydzielinę i ułatwia jej naturalne usunięcie. Wprowadzenie go na wczesnym etapie kataru może zniwelować konieczność stosowania innych środków leczniczych, które zawierają już składniki chemiczne.

Inny sposobem na udrożnienie kanałów nosowych może być ich płukanie roztworem soli fizjologicznej – na rynku są specjalne urządzenia. Jednak nie każde dziecko zaakceptuje tę metodę. Działaniem pomocniczym może być także użycie olejków eterycznych do kominka zapachowego lub w postaci inhalacji, ale tylko pod warunkiem, że maluch nie jest alergikiem – niektóre olejki mogą silnie uczulać.

Gdy piecze i pali

„Efektami ubocznymi” kataru są zaczerwieniona, przesuszona, łuszcząca się skóra pod nosem i w okolicach jego przedsionka oraz podrażniona śluzówka, wynikające zarówno z działania wydzieliny, jak i ciągłego tarcia. W podrażnionych miejscach dziecko odczuwa pieczenie, a nawet ból. Przesuszony naskórek czasem boleśnie pęka.

Niezbędne jest natłuszczanie podrażnionych miejsc – warto stosować łagodny krem lub maść. Najlepiej, aby były bezzapachowe, silnie natłuszczające, z dodatkiem np. witaminy A. Preparat taki zregeneruje naskórek i zapobiegnie dalszym jego uszkodzeniom.

W sprzedaży są także specjalne maści do nosa, które można nanosić także na śluzówkę, czyli w tym przypadku możemy ją aplikować delikatnie do przedsionka nosa – oczywiście tak, żeby preparat nie dostał się do dróg oddechowych. Przy okazji ułatwi on usuwanie zalegających fragmentów stwardniałej, przesuszonej wydzieliny z przedsionka, a jednocześnie nawilży i zregeneruje podrażniony naskórek i pozostawi specjalną warstwę ochronną zapobiegającą dalszym podrażnieniom.

 Więcej na temat pierwszych jesiennych katarów i tego, jak sobie z nimi radzić u przedszkolaka, przeczytacie w nowym materiale edukacyjnym grupy PWN „Zdrowy Przedszkolak”. Szukaj go w przedszkolu Twojego dziecka!

 Konsultacja: lek. med. Dorota Moroz-Ładniak, pediatra