• Jak z sukcesem przygotować wniosek o grant?
  Kolejne zmiany w funkcjonowaniu Narodowego Centrum Nauki Nowości w procedurze składania wniosków Zmiany w regulaminach starych konkursó...
 • Innowacyjne terapie w onkologii
  Szanowni Państwo, mam zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w II edycji konferencji Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa ...
 • Akademia Czerniaka 2019
  Szanowni Państwo, w imieniu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej zapraszamy do udziału w spotkaniach, podczas których na prawdziwych ...
 • Szkolenia dla kadry akademickiej
  Wydawnictwo naukowe PWN od blisko 70 lat publikuje podręczniki oraz skrypty naukowe ściśle współpracując z uczelniami. ...
 • PRAKTYCZNY KURS EKG - edycje 2019!
  Jak wygląda prawidłowa technika wykonania i interpretacji badania EKG? zapraszamy na VIII i IX edycję szkolenia Warsztaty poprowadzą ...

Przepis na zdrowy uśmiech

 • 18 lipca 2018

Prawidłowa higiena jamy ustnej to rodzicielski obowiązek i inwestycja w zdrowie. Jak krok po kroku wprowadzać zdrowe nawyki i skutecznie nauczyć dzieci dbania o zęby? O wsparcie merytoryczne poprosiliśmy lek. stom. panią Małgorzatę Włostowską oraz higienistkę panią Justynę Guziewicz z NZOZ MABO-MED.

 • Co możemy zrobić, żeby lepiej zadbać o zdrowe zęby naszych dzieci?

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci miały piękny i zdrowy uśmiech, należy zwiększyć ilość produktów bogatych w wapń, który jest głównym budulcem zębów i kości, i zdecydowanie ograniczyć słodycze, słone przekąski i produkty zawierające dużo cukru. Gdy chcemy podać dziecku coś słodkiego, niech będzie to zwieńczenie posiłku – deser np. po obfitym niedzielnym obiedzie. Dziecko nie może wtedy objadać się słodyczami, bo jest syte, a dodatkowo po posiłku idzie umyć zęby. Innym rozwiązaniem jest wybór ciastek lub gumy do żucia z bezpiecznym, dobrym cukrem, np. ksylitolem, który działa przeciwpróchniczo i zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej. Od pierwszych chwil uczmy dziecko pić wodę. Najlepiej by nie znało smaku słodkich napojów.

Ważne jest też, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowych, dobrych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej. Pokazywać im jak prawidłowo myć zęby i zachęcać do regularnego szczotkowania.

Kolejnym zadaniem są wizyty kontrolne.

 • Jak budować dobre nawyki?

Higienę jamy ustnej należy rozpocząć jak najwcześniej. Początkowo polega ona na przemywaniu wałów dziąsłowych gazikiem z wodą lub zaparzonym rumiankiem. Pozwala to naszemu maluchowi oswoić się z zabiegami higienicznymi oraz ingerencją rodziców. Zęby powinno się myć już od pierwszego ząbka z uwagi na to, że nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane, a zatem bardzo podatne na próchnicę.

Wprowadźmy rytuał mycia zębów dziecku po posiłkach, a w szczególności przed snem. Sami również to róbmy, wówczas dziecko chętnie będzie nas naśladowało w przyszłości.

Pozwalajmy dzieciom na samodzielne „szczotkowanie” zębów, oczywiście zawsze pod opieką osób dorosłych, a następnie umyjmy im dokładnie zęby, pokazując właściwy ruch szczoteczki i miejsca, do których należy dotrzeć. Dzięki pastom z łatwym aplikatorem lub pompką dzieci mogą samodzielnie nakładać pastę w ilości przysłowiowego ziarenka grochu.

Dobrym sposobem na naukę zdrowych nawyków są np. pasty o smaku ulubionych owoców.

Pamiętajmy, że do momentu samodzielnego opanowania umiejętności mycia zębów – nawet do 10. roku życia – to rodzice są odpowiedzialni za dbanie o właściwą higienę jamy ustnej dzieci, stąd też ważne są wspólne mycie zębów, nadzór i „poprawianie po dzieciach”.

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty do zębów?

Na rynku dostępne są pasty z fluorem lub z ksylitolem – cukrem brzozowym pochodzenia naturalnego. Ksylitol pełni podobną rolę do fluoru. Chroni dziąsła, poprawia mineralizację szkliwa i zapobiega rozmnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Ułatwia też przyswajanie wapnia, który jest niezbędny dla zdrowia zębów oraz gęstości kości. Dodatkowo zmniejsza osadzanie się płytki nazębnej, hamuje atak kwasów, utrzymując zasadowe pH śliny.

Badania potwierdzają skuteczność przeciwpróchniczą zarówno fluoru, jak i ksylitolu. Ważne jest dawkowanie past zgodnie z zaleceniami producenta oraz normami unijnymi, ponieważ np. fluor w nadmiarze może być szkodliwy dla zdrowia. Pasty z ksylitolem, bez SLS i szkodliwych parabenów mogą być bezpiecznie połykane przez dzieci. Mamy coraz większy wybór wśród naturalnych i organicznych past dla dzieci posiadających odpowiednie certyfikaty.

Pamiętajmy, że pierwsze próby mycia zębów są trudne, dzieci gryzą szczoteczkę i zjadają pastę, zanim nauczą się prawidłowo płukać usta i wypluwać ją z buzi. Do momentu, gdy dzieci nie posiądą umiejętności prawidłowego wypluwania resztek pasty, nie należy im kupować pasty z fluorem.

Tekst: Agnieszka Stępień MamyToMy.pl

* Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016–2020, mz.gov.pl.

 

Cały wywiad już wkrótce przeczytacie w nowym materiale edukacyjnym grupy PWN „Zdrowy Przedszkolak” Szukaj go w przedszkolu Twojego dziecka!