• Akademia Raka Jelita Grubego 2020
  Szanowni Państwo, zapraszam na cykl konferencji naukowych pt. Akademia Raka Jelita Grubego. Swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie ...
 • PRAKTYCZNY KURS EKG - edycje 2019 i 2020!
  Jak wygląda prawidłowa technika wykonania i interpretacji badania EKG? zapraszamy na IX i X edycję szkolenia Warsztaty poprowadzą ...
 • Akademia Onkologii Urologicznej 2020
  Szanowni Państwo, w imieniu Warszawskiego Oddziału PTO, Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii – Instytut im. ...
 • Szkolenia dla kadry akademickiej
  Wydawnictwo naukowe PWN od blisko 70 lat publikuje podręczniki oraz skrypty naukowe ściśle współpracując z uczelniami. ...
 • Szkolenia dla bibliotek
  dedykowane szkolenia dla bibliotek! W odpowiedzi na potrzebę rozwoju bibliotek i ciągłego podnoszenia kompetencji bibliotekarzy, przygotowaliśmy szkolenia ...

Położne na medal nagrodzone!

 • 13 marca 2018

Już po raz czwarty nagrodzono najlepsze położne z całej Polski – laureatki konkursu „Położna na medal”. 9 marca, w Hotelu Radisson Blu Sobieski w Warszawie odbyła się gala podsumowująca 4. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej i konkursu „Położna na Medal”.

W uroczystej Gali Finałowej wzięło udział ponad 150 położnych z całej Polski. Do udziału w konkursie zgłoszono 427 kandydatek, na które łącznie oddano 19112 głosów. Tytuł zwyciężczyni otrzymała Monika Wójcik z Limanowej, z łączną liczbą 1366 głosów. Laureatka w nagrodę otrzymała voucher na wycieczkę w dowolnie wybrane miejsce, ufundowany przez Zakłady Farmaceutyczne Unia oraz czek pieniężny na podnoszenie kwalifikacji zawodowych o wartości 2 tys. zł, ufundowany przez firmę Pampers.

- Najwspanialszą rzeczą w mojej pracy jest poczucie, że jestem częścią wyjątkowego i niepowtarzalnego momentu w życiu nie tylko kobiety, ale także całej jej rodziny. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że zostałam nagrodzona tytułem Położnej na medal – powiedziała podczas Gali Monika Wójcik.

Tuż za położną z Limanowej uplasowała się, z liczbą 1250 głosów, Elżbieta Wójtowicz z Olsztyna. W nagrodę za zajęcie drugiego miejsca, Pani Elżbieta otrzymała laptop Apple MacBook, ufundowany przez firmę Natalis. Trzecie miejsce w plebiscycie zajęła Marzenna Langner-Pawliczek, na którą oddano łącznie 827 głosów. Położna z Knurowa otrzymała nowoczesny smartfon ufundowany przez Zakłady Farmaceutyczne Unia.

- Każdy szczęśliwie zakończony dyżur, kiedy mama i dziecko są zdrowi, jest dla mnie wielkim sukcesem – podkreśliła Marzena Langner Pawliczek. Podczas Gali zostały również nagrodzone położne z poszczególnych województw oraz te, które wyróżniły się współpracą z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.

Ważna misja

– Do niedawna większość społeczeństwa przekonana była, że rolą położnej jest tylko przyjmowanie porodów. Dzięki kampanii „Położna na Medal”, udało nam się obalić ten stereotyp – powiedział podczas Gali Jacek Drapała, Prezes Zarządu Zakładów Farmaceutycznych UNIA. – Pokazujemy, jak bardzo zawód położnej wymaga poświęcenia i zaangażowania. To, co robią położne na co dzień, wykracza poza wszelką definicję tego zawodu. W swoich działaniach nie tylko robią to, co należy do obowiązków położnej, ale dają coś więcej. Dają siebie. Dzielą się swoją empatią, otwartością, są przyjacielem rodziny, dostępne są o każdej porze dnia i nocy. Cieszymy się, że cel który sobie założyliśmy, czyli rozpoczęcie i prowadzenie otwartej dyskusji na temat roli położnej, został osiągnięty – podkreślił.

Uroczystą galę poprowadziła Katarzyna Bosacka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka publikacji na temat zdrowia, urody, nauki, medycyny i wychowania dzieci. Na zakończenie części oficjalnej przed zebraną publicznością wystąpił artysta, jeden z najzdolniejszych muzyków swojego pokolenia, Rafał Brzozowski.

Wyzwania i zmiany

Tuż przed Galą odbyło się również śniadanie prasowe, na którym poruszono tematy dotyczące wyzwań i zmian, z jakimi spotykają się na co dzień położne. Partnerzy merytoryczni kampanii podsumowali prace zespołu nad rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia w sprawie standardów opieki okołoporodowej. Przedstawicielkami ze strony merytorycznej były: Zofia Małas - Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, prof. dr hab. n. o zdr. Beata Pięta - Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych oraz Leokadia Jędrzejewska - Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego. Panie przedstawiły założenia nowych standardów opieki okołoporodowej. Zwróciły uwagę, że nowością w standardach opieki okołoporodowej będą analiza depresji kobiety w ciąży i po niej oraz podnoszenie edukacji na temat karmienia piersią.

Podczas spotkania przestawiono ponadto założenia i cele jakie stawiała przed sobą 4. edycja kampanii. Udział w śniadaniu prasowym wzięły również ogólnopolskie laureatki: Monika Wójcik, Elżbieta Wójtowicz oraz Marzena Langner-Pawliczek. Elżbieta Wójtowicz, zdobywczyni 2 miejsca w konkursie, podkreśliła rolę edukacji oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych „które są dziś nieodłączne w zawodzie położnej, aby mogła ona na bieżąco sprostać wymaganiom młodego pokolenia, które jest coraz bardziej świadome swoich praw podczas porodu”.

Gościem specjalnym spotkania był położny, Grzegorz Chajdaś, który pracuje na oddziale patologii ciąży. Jak powiedziała Prezes Zofia Małas, Pan Grzegorz należy do grona 71 mężczyzn wykonujących zawód położnego w Polsce. Dodała również, że łącznie zarejestrowanych jest 37 tysięcy położnych, z czego czynnie pracuje 27 tysięcy.

Start piątej jubileuszowej edycji kampanii i konkursu „Położna na Medal” zaplanowano na 1 kwietnia br. Zgłaszanie położnych i oddawanie głosów będą możliwe pod nowych adresem strony www kampanii – www.poloznanamedal2018.pl.