• Akademia Czerniaka 2018
  Szanowni Państwo, zapraszamy do udziału w spotkaniach, podczas których na prawdziwych przykładach omówimy możliwe ...
 • Szkolenia dla branży akademickiej
  Wydawnictwo naukowe PWN od 65 lat publikuje podręczniki oraz skrypty naukowe, ściśle współpracując z uczelniami. Naszym ...
 • Dermatologia Premium plus 2018
  Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji ogólnopolskiej konferencji Dermatologia ...
 • Agresywny pacjent. Metody i techniki postępowania
  Co raz częściej mówi się, o agresji ze strony pacjentów, z jaką spotykają się pracownicy służ...
 • Akademia Raka Płuca 2018
  Szanowni Państwo!  Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów Akademia Raka Puca 2018. Podczas spotkań poruszymy najbardziej ...

Położna Przyszłości – finał I edycji konkursu

 • 28 kwietnia 2017

W olimpijskim stylu, po całodziennych zmaganiach egzaminacyjnych i w duchu rywalizacji fair play zakończyła się pierwsza edycja konkursu „Położna Przyszłości – Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy”. Tytuł laureatki zdobyła Monika Jańska z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Nagrodą główną jest miesięczny staż w Szpitalu św. Zofii w Warszawie. W konkursie wzięło udział ponad 300 studentów położnictwa z 13. uczelni medycznych w Polsce. Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest promocja zawodu położnej w Polsce.

Konkurs skierowany był do studentów 1 stopnia 3 roku położnictwa i miał dwuetapowy charakter. W pierwszym etapie wyłoniono 14 laureatek (po 1 z każdej uczelni, w tym we Wrocławiu ex aequo 2 uczestniczki). Drugi składał się najpierw z części teoretycznej w formie testowej (60 pytań w 60 minut). Po teście wyłoniono 5 najlepszych studentek, które przeszły do ścisłego finału – egzaminu praktycznego.

Tytuł Położnej Przyszłości 2017 otrzymała Monika Jańska z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, 2 miejsce zdobyła Natalia Skupińska reprezentująca Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 3 miejsce Kinga Gajewska również z wrocławskiej uczelni. Finalistkami zostały Katarzyna Janecko z Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu oraz Maria Sztafińska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W tegorocznej I edycji olimpiady brały udział uczelnie medyczne z: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Poznania, Szczecina, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia.

Inicjatorem i organizatorem olimpiady była Akademia Malucha Alantan. Gospodarzem finału był Prezes Centrum Medycznego „Żelazna” dr n. med. Wojciech Puzyna, który wręczył nagrody laureatkom – odpowiednio miesięczny i 12 godzinny staż w Szpitalu św. Zofii w Warszawie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu: www. akademia-ama/olimpiada

A co mówią same uczestniczki?

-Do wzięcia udziału zmobilizowała mnie chęć zweryfikowania poziomu swojej wiedzy przed zbliżającym się egzaminem zawodowym oraz nagrody: przede wszystkim prestiżowy, miesięczny staż w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie – Iwona Radwańska z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dla mnie ważne było nowe doświadczenie i zmierzenie się z koleżankami z innych uczelni. Nie bez znaczenia była też możliwość zwiedzenia warszawskiego szpitala, a w szczególności Domu Narodzin w Centrum Medycznym „Żelazna” – Ewelina Sądej z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Książki
Czasopisma