• Szkolenia dla kadry akademickiej
    Wydawnictwo naukowe PWN od blisko 70 lat publikuje podręczniki oraz skrypty naukowe ściśle współpracując z uczelniami. ...
  • Szkolenia dla bibliotek
    W odpowiedzi na potrzebę rozwoju bibliotek i ciągłego podnoszenia kompetencji bibliotekarzy, Instytut PWN zaprasza na dedykowane szkolenia. Dzię...

Jak rozpoznać infekcje dróg moczowych?

  • 6 lipca 2018

Młody organizm jest szczególnie narażony na rozmaite infekcje. Jedną z nich jest infekcja dróg moczowych, która nieleczona może prowadzić do skomplikowanych powikłań. Jak ją rozpoznać i jej zapobiegać?

Rozpoznanie infekcji dróg moczowych dziecka nie jest łatwe. Tym bardziej, gdy nie umie ono jeszcze sygnalizować dolegliwości i źródeł bólu. W takich sytuacjach nieodzowna jest dokładna obserwacja, która pozwoli ocenić prawdopodobieństwo schorzenia

Domowa diagnostyka

Swoje podejrzenia potwierdzić można również wykonując profesjonalną diagnozę. Dzięki testowi na infekcję dróg moczowych jest to możliwe w kilka minut, bez wychodzenia z domu. Badanie pozwala wykryć obecność azotynów lub leukocytów, które świadczą o rozwijającym się zakażeniu, a prosta procedura użycia sprawia, że jego przeprowadzenie jest wygodne nawet w przypadku niemowlaków. Wyniki prezentowane są w postaci prostych do zinterpretowania barwnych pól, które pojawiają się kilka minut po wykonaniu badania.

Co zrobić w razie otrzymania wyniku pozytywnego? Przede wszystkim należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wizyta w gabinecie medycznym zweryfikuje wstępną diagnozę, a w razie jej potwierdzenia pomoże ustalić dalsze kroki postępowania.

Jak zapobiegać infekcji?

Co zrobić, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia? Przede wszystkim zadbać, aby dziecko dużo piło. Płyn rozcieńczy mocz i pomoże na bieżąco wypłukiwać bakterie z pęcherza, a tym samym zmniejszy możliwość rozwoju infekcji. Należy również pilnować, aby pociecha opróżniała pęcherz regularnie i w całości. Zalegający mocz to dogodne środowisko dla rozwijających się bakterii, które są powodem całego zamieszania.

Natomiast w przypadku, gdy dolegliwości już wystąpiły, pomóc w złagodzeniu bólu może ciepła kąpiel, która rozluźni mięśnie dziecka i ułatwi przezwyciężenie pojawiających się symptomów.

Więcej o problemie infekcji dróg moczowych u dziecka oraz domowej diagnostyce przeczytasz już wkrótce w nowym materiale edukacyjnym Grupy PWN „Zdrowy Przedszkolak”. Szukaj go w przedszkolu Twojego dziecka!

Książki
Czasopisma