• Praktyczne aspekty wdrażania Ustawy 2.0
                         Instytut PWN – wyspecjalizowana jednostka Wydawnictwa Naukowego PWN oraz Fundacja Rektorów Polskich – wiodący think-tank w obszarze szkolnictwa i badań naukow...
 • Akademia Raka Piersi 2018
  Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszam na XI konferencję z cyklu Akademia Raka Piersi, która odbędzie się 19.11....
 • Szkolenia dla kadry akademickiej
  Wydawnictwo naukowe PWN od 65 lat publikuje podręczniki oraz skrypty naukowe, ściśle współpracując z uczelniami. Wieloletnie ...
 • Trudne zachowania pacjentów. Metody i techniki postępowania
  Co raz częściej mówi się, o agresji ze strony pacjentów, z jaką spotykają się pracownicy służ...
 • Dermatologia Premium plus 2018
  Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji ogólnopolskiej konferencji Dermatologia ...

10 lat minęło, jak jeden dzień… Jubileusz 10-lecia czasopisma „Położna. Nauka i Praktyka”

 • 25 października 2017

Czasopismo „Położna. Nauka i Praktyka” obchodzi w tym roku swój Jubileusz 10-lecia istnienia. Obchody Jubileuszu rozpoczęło zorganizowane z tej okazji śniadanie prasowe, które odbyło się 24 października 2017 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Spotkanie otworzyła Dorota Kobierzewska, przedstawiciel PZWL Wydawnictwa Lekarskiego, Koordynator Działu Czasopism. Prowadzącym spotkanie była prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska – Redaktor Naczelna czasopisma i Kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM. Mimo ponurej październikowej aury  spotkaliśmy się w licznym gronie. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili m.in.: prodziekan ds. Kierunku Położnictwo Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. dr hab. n. med. Piotr Węgrzyn, Główny Specjalista w Departamencie Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia - Krystyna Kret, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - Ewa Janiuk, Dyrektor Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych - Elżbieta Madajczyk, Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych - mgr Maria Jolanta Królak. Wśród przybyłych gości znaleźli się również członkowie Rady Redakcyjnej czasopisma, aktualni przedstawiciele redakcji , jak również Ci, którzy współpracowali z czasopismem w przeciągu 10 lat, czytelnicy, media współpracujące z kwartalnikiem.

W trakcie swojego wystąpienia Pani Profesor zaprezentowała krótką historię powstania czasopisma, w tym premierę pierwszego numeru „Położna. Nauka i Praktyka” na Konferencji Interdyscyplinarnej „Przegrane narodziny – strata ciąży w aspekcie psychologicznym, socjologicznym, medycznym i etycznym”.  Podkreśliła istotne punkty w drodze do rzetelnego, naukowego czasopisma, które jest pismem pierwszego wyboru położnej wkraczającej w życie zawodowe. „Położna. Nauka i Praktyka” to jedyne naukowe punktowane  czasopismo dla położnych w Polsce – jak podkreśliła Pani Profesor – o te punkty walczymy cały czas. Osiągniecie jeszcze wyższej punktacji i obecność w większej ilości baz indeksacyjnych – to cele, na których nam zależy najbardziej – zaznaczyła Pani Profesor.

Urodziny to dobry czas na zmiany – nasze czasopismo od numeru jubileuszowego (3/2017) zyskało nową odświeżoną szatę graficzną. Egzemplarze nowego wydania wraz z drobnymi upominkami znalazły się w teczkach przygotowanych specjalnie dla Uczestników spotkania.

Czasopismo to nie tylko artykuły i wypełnione kartki papieru – to przede wszystkim ludzie – znamienity zespół redakcyjny odpowiedzialny za wsad merytoryczny pisma i zespół redakcyjny PZWL dbający, aby każdy numer czasopisma ukazał się na jak najwyższym poziomie edytorskim i na czas dotarł do naszych wiernych odbiorców. Na spotkanie przybyły osoby, które współtworzyły czasopismo od samego początku i przypomniały nam jak to się wszystko zaczęło. Trzeba było wiele starań, wielu osób – podkreśliła mgr Joanna Bień – inicjatorka powstania pisma.

Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca. Głos zabrał również prof. dr hab. n. med. Piotr Węgrzyn, który pogratulował zespołowi redakcyjnemu znakomitej jakości czasopisma i wyraził nadzieję, że uda się w kolejnych latach uzyskać jeszcze większą punktację.  Wszyscy podkreślali, że takie czasopismo, o takim profilu jest potrzebne i pomocne w życiu zawodowym naszych położnych. A to cieszy najbardziej – zarówno zespół merytoryczny, jak i Wydawcę.

Spotkanie zakończyło się słodkim akcentem i z fajerwerkami  (w dosłownym tego słowa znaczeniu). Uczestnicy zostali poczęstowani jubileuszowym tortem przygotowanym specjalnie na tę uroczystość.

Po oficjalnej części, spotkanie przeniosło się w kuluary, gdzie wspominano najciekawsze historie w – można już powiedzieć – „dziejach” czasopisma. A Redaktor Naczelna planuje już kolejne wydanie…

 

Monika Dyjak

Wydawca, Redaktor Prowadzący

„Położna. Nauka i Praktyka”

Zdjęcia: Biuro Prasowe WUM. Autor: Wanda Widomska

Książki
Czasopisma